Keramičke pločice
Razlika između granitne keramike i podnih i zidnih keramičkih pločica
Keramika, keramičke pločice
Keramičke pločice se proizvode grejanjem i hlađenjem prirodne gline pa je samim tim jaka, čvrsta, jednostavna za održavanje i jeftina, što je čini veoma zahvalnim materijalom za oblaganje podova i zidova kako privatnih kuća i stanova, tako i javnih prostora kao što su tržni centri, poslovni objekti, hoteli, bolnice i slično . To dovodi do toga da je keramička pločica zastupljenija u oblaganju zidova i podova u odnosu na mnoge druge vrste obloga, poput vinila, tepiha i drveta, od kojih se nijedna od njih ne može takmičiti sa keramikom po svim ovim tačkama. Veliki izbor oblika, boja, veličina i dizajna na raspolaganju su posebna prednost.
Prednosti keramike u odnosu na ostale vreste obloga
Prvo, tu je veliki izbor boja, od monohromatskih do šarenih sa različitim šarama, imitacijama drveta, betona, mermera, granita i ostalih prirodnih materijala, uz veliku prednost u odnosu na prirodne materijale, kao što je postojanost. U prirodi svaki material se vremenom menja, ima veću moć upijanja u odnosu na granitnu i običnu keramiku što dovodi do apsorbcije atmosferskih uticaja i prljavštine što je iz prirodnih materijala jako teško naknadno očistiti . Za razliku od njih granitna keramika praktično ne upija vlagu tako da je apsorbcija vlage, prljavštine i atmosferskih uticaja izbegnuta.
Veličina keramičkih pločica
Druga prednost keramičkih pločica i granitne keramike je dimenzija. Pločice se danas mogu proizvoditi od najmanjih dimenzija, kao što su mozaici, do formata kao što su 1×3 metra i slično. Usavršavanje proizvodnje dovodi do mogućnosti proizvodnje tako velikih dimenzija koje se koriste kako za spoljašnje fasade, tako i za unutrašnje uređenje objekata.
Završna obrada keramičkih pločica
Sledeća prednost keramike u odnosu na prirodne materijale je njihova završna obrada, tako da recimo imamo jednu pločicu koja dolazi u protivkliznoj varijatni za spoljno oblaganje, mat završnoj obradi za ulazne prostore, podove toaleta i kupatila i sjajnu ( poliranu, glaziranu ) kojom se oblažu zidovi i ukoliko kupac želi ulazni prostori privatnih i javnih objekata, gde se ne zahteva veća protivkliznost.